| Több

A fültisztításról: a fülmosás

webbeteg.hu

A fülmosás szövődményei azért szerencsére nem gyakoriak, egy széleskörű kérdőíves tanulmány alapján egy ezrelék alá tehető.

Miért érdekes a fülmosás?
Fül- orr- gégészeten végzik ezt rutinszerűen, míg tőlünk nyugatabbra ez inkább háziorvosi feladat, amivel nem teljesen értek egyet. Ugyanis fülmosás után illik belenézni a hallójáratba, mivel a fülmosásnak is lehetnek szövődményei.

Még akkor is, ha a betegnek rögtön utána nincs is panasza. Márpedig a mosás utáni fülbenézésnek csak akkor van értelme, ha az illető orvos, aki belenéz, tud tájékozódni a fülben.

Viszont a magyar háziorvosok a tapasztalataim szerint nem igazán tudnak fület vizsgálni. Ami nem baj, ha fülpanasz esetén inkább gégészetre küldik a beteget, mintsem saját maguk próbálnák megoldani a dolgot. Szerencsére ez általában így is történik.

A fülmosás szövődményei azért szerencsére nem gyakoriak, egy széleskörű kérdőíves tanulmány alapján egy ezrelék alá tehető. Két olyan kórkép van, ami ezek közül kiemelendő: az egyik a dobhártya kiszakadása, a másik a hallójárat gyulladás. A dobhártya kiszakadását a vízsugár okozza. Ez ügyben hátrányban vannak azok, akiknek gyermekkorukban sokszor volt középfül gyulladásuk, vagy más oknál fogva, de elvékonyodott dobhártyával bírnak.

A hallójárat gyulladás egy érdekes kérdés lehet. Most a víz okozza a gyulladást, vagy pedig már a fülzsír okozta nyomás miatt gyulladt be a hallójárat, amire a víz csak rátesz egy lapáttal?

Mindenesetre bármelyik is az ok, a gyulladás sajnos nem azonnal következik be. Azért írtam, hogy sajnos, mert ez a szövődmény gyakorlatilag nem fedezhető fel azonnal, csak esetleg másnap, harmadnap érzi a beteg, hogy fáj a füle, esetleg rosszul is kezd (ismét) hallani rá.

Megemlítendő jelenség még fülmosás kapcsán a szédülés (belsőfül közelsége), illetve a hallójárat sérülése is, melyet főleg maga a fecskendő okozhat, ha hozzáér a vékony hallójárati bőrhöz.

Mikor ne mossuk ki a fület?

  • ha ismert tény, hogy a betegnek lyukas a dobhártyája
  • ha azt a fülét operálták
  • ha korábban már volt probléma fülmosás során
  • ha éppen zajló gyulladás van a fülben
  • ha a beteg csak arra fülére hall

Ilyen esetekben mindenképpen célszerű inkább szívóval eltávolítani a fülzsírt.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink